خروج آمریکا از برجام و جنگ تجاری با اروپا؛

شورای اروپا: باید در برابر دغلکاری های ترامپ همپیمان شویم

تهران – ایرنا – خبرگزاری رویترز گزارش داد: دونالد توسک رئیس شورای اروپا روز چهارشنبه با انتقاد شدید از سیاست های دونالد ترامپ گفت که این اتحادیه باید در برابر ادعاهای فریبکارانه دولت ایالات متحده، یکپارچه و همپیمان شود.

توسک در نشست خبری در صوفیه بلغارستان افزود: ترامپ موجب شد که اتحادیه اروپا واقع بینانه به جنگ تجاری و خروج امریکا از برجام نگاه کند و از توهم رهایی یابد.
به گفته وی، با توجه به تصمیم های اخیر رئیس جمهوری آمریکا، انسان ممکن است حتی چنین تصور کند که با دوستانی مانند این، ما چه نیازی به دشمن داریم . اما اگر بخواهیم صریح و شفاف سخن بگویم، اروپا باید از ترامپ قدردان و سپاسگزار باشد، زیرا به لطف تصمیم ها و سیاست های وی، ما از همه توهماتمان رها شدیم.
توسک افزود: وی مارا وادار کرد که دریابیم در صورت نیاز به کمک، باید تنها به خود امیدوار و متکی باشیم.
به گزارش ایرنا؛ یک هفته بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای و تهدید رئیس جمهوری این کشور درباره اعمال دوباره تحریم های ایران، وزیران امور خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان روز سه شنبه در نشستی با حضور «فدریکا موگرینی» دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران درباره گام های بعدی در خصوص توافق مذاکره کردند و وعده دادند که این توافق را بدون حضور آمریکا حفظ کنند.
موگرینی گفت: همه طرف ها درباره یافتن راه حل های عملی در هفته های آتی توافق کردند که شامل تداوم فروش محصولات نفت و گاز ایران ، حفظ معاملات بانکی و محافظت از سرمایه گذاری اروپا در ایران است.
وزارت خزانه داری (دارایی) آمریکا روز سه شنبه دقایقی قبل از آغاز نشست بروکسل تحریم های بیشتری را علیه ایران اعلام کرد؛ موضوعی که نشان می دهد دادن ضمانت به ایران تا چه اندازه می تواند دشوار باشد.
توافق هسته ای ایران و شش کشور نیرومند جهان تحت نظارت دیده بان هسته ای سازمان ملل متحد، بیشتر تحریم ها بین المللی را در سال 2016 حذف کرد.
ترامپ این توافق را که در دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری سلفش امضا شده بود به بهانه پوشش ندادن برنامه موشکی ایران، نقش تهران در خاورمیانه و اتفاقات بعد از زمان انقضای توافق در سال 2025 محکوم کرد.
اروپایی ها و ایرانی ها اکنون کارشناسانی را برای نتیجه گیری فوری درباره برخی از اقدامات تعیین کرده اند و هفته دیگر بار دیگر در سطح معاون وزیر امور خارجه در وین دیدار می کنند.
رویترز با این حال با اشاره به نقش دلار در معاملات و دستیابی به نظام مالی آمریکا، حضور شرکت های کارپرداز اروپایی در آمریکا را از موانع احتمالی اقدامات اتحادیه اروپا برشمرد و ادامه داد: کمیسیون های اروپایی روز چهارشنبه درباره اقداماتی در جلوگیری از تحریم ها گفت و گو می کنند که آغازگر مذاکرات رهبران اروپایی درباره این مساله در نشست صوفیه پایتخت بلغارستان خواهد بود.
رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه گذشته، با تکرار اتهام هایی و نیز توهین به ایران اعلام کرد که دولتش دیگر در برجام نخواهد ماند و تحریم های یکجانبه تعلیق شده کشورش را علیه ایران بازخواهد گرداند.
این تصمیم در حالی گرفته شد که آژانس بین المللی انرژی اتمی 10 بار پس از اجرایی شدن برجام، پایبندی ایران را به این توافق بین المللی تایید کرده است در حالیکه رسانه های معتبر بارها از تلاش و حتی اعلام موضع دولت ترامپ برای جلوگیری از دستیابی تهران به منافع مصرح در برجام خبر داده اند.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله پس از اعلام تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا تأکید کرد که این اتحادیه به توافق هسته‌ای با ایران پایبند است.
سران انگلیس، آلمان و فرانسه نیز با انتشار بیانیه ‌ای مشترک حمایت خود را از برجام اعلام کرده اند.
شبس **اروپام**1486**1917

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال