در دولت تدبیر و امید؛

افزایش 369 هزار متری خوابگاه های دانشجویی رقم خورد

تهران – ایرنا – معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از احداث، تجهیز و بهر برداری و درحال ساخت 369 هزار متر مربعی خوابگاه دانشجویی در دولت تدبیر و امید خبر داد و گفت: 107 هزار متر مربع از فضاهای خوابگاهی در حال ساخت تاکنون به بهره‌برداری رسیده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمد رضا فراهانی داوود آبادی روز چهارشنبه در نشستی خبری به مناسبت هفته خوابگاههای دانشجویی با ارائه آمار کلی از احداث، تجهیز و همچنین خوابگاههای دانشجویی در حال احداث، اظهار داشت: 107 هزار متر مربع از فضاهای خوابگاهی درحال ساخت تاکنون به بهره‌برداری رسیده است که این آمار درمقایسه با دولتهای پیشین که 950هزارمترمربع را درکارنامه خود ثبت کرده اند، رشد 39درصدی را نشان می دهد.

** اختصاص بودجه 9میلیارد تومانی درسال 96 برای تجهیز و ساخت خوابگاه ها
فراهانی درادامه از تخصیص 9میلیارد تومان بودجه بر اساس ظرفیت خوابگاهی برای دانشگاه‌های علوم پزشکی تا پایان سال 96 خبر داد و افزود: این مبلغ در فروردین امسال به دانشگاه‌های مربوطه رسیده است.
فراهانی در ادامه نحوه توزیع این بودجه را بر اساس تعداد تخت های خوابگاهی در هر دانشگاه اعلام کرد و اظهار داشت: بطور یقین این میزان بودجه مبلغ قابل توجهی برای تجهیز و بازسازی خوابگاه های دانشجویی نخواهد بود.
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: طی برنامه پنجم توسعه دولت حتی یک ریال برای تعمیرو بازسازی وتجهیز خوابگاه‌ها اختصاص نداده؛ اما در گذشته مبلغی حدود20 میلیارد تومان برای این منظور تخصیص داد.

** بهره برداری از 21خوابگاه دانشجویی نیمه تمام در دولت یازدهم
معاون فرهنگی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: در دولت یازدهم تعداد پروژه‌های خوابگاهی نیمه‌ تمام 21 خوابگاه بوده و به غیر از دو خوابگاه که در موقعیت خوابگاهی مناسبی نبود، بقیه آنها به مساحت 15 هزار و 170 متر مربع به سرانجام رسیده است.
به گفته فراهانی 107هزار و782 متر مربع خوابگاهی به مساحت خوابگاه‌های موجود در دولت یازدهم اضافه شد.

** خوابگاه نیمه تمام نداریم
فراهانی افزود: در دولت یازدهم جمعا 21 پروژه خوابگاهی نیمه تمام به حدود 92هزار و 712متر مربع داشتیم که تکمیل و هم اکنون خوابگاه نیمه تمام نداریم.

** 261هزارمترمربع خوابگاه درحال احداث است
فراهانی درادامه سخنان خود از261 هزار متر مربع پروژه خوابگاهی درحال احداث خبر داد و افزود: با تکمیل این پروژه ها، جمعا361 هزار متر مربع فضای خوابگاهی در دولت دوازدهم تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.
معاون فرهنگی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درادامه همچنین با اشاره به اینکه 107 هزارمتر مربع از فضاهای خوابگاهی درحال احداث تاکنون به بهره برداری رسیده است، اظهار داشت: 262 هزار مترمربع نیزهم اکنون درحال احداث است که تا پایان دولت تدبیر و امید به بهره‌برداری خواهند رسید.


** تاکید برساخت خوابگاههای استاندارد و با کیفیت

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت، درادامه با اشاره به لزوم ایجاد خوابگاه‌های با کیفیت و استاندارد اظهارداشت: دانشگاهها میزان خوابگاه‌های مورد نیازخود تا افق 1404 را، 106 خوابگاه 400 نفره، 43 خوابگاه 200 نفره و9خوابگاه زیر50 نفره جمعا 70 هزار تخت خوابگاهی جدید تا حدود هشت سال آینده مورد نیاز است.
فراهانی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت تا دوهفته‌ آینده فراخوانی رادر جهت دعوت از سرمایه‌گذارانی که قدرت ساخت خوابگاه دارند منتشر می شود تا تحت شرایط خاصی اگر تمایل داشته باشند، بخشی از نیازهای خوابگاهی دانشگاه‌های وزارت بهداشت را تامین کنند.

** دعوت از سرمایه گذاران برای ساخت خوابگاه دانشجویی
وی ادامه داد: سرمایه‌گذاران می‌توانند در صورت امکان خوابگاه بسازند و بودجه ساخت را به صورت اقساطی از ما در یک دوره‌ 15 ساله شامل اصل هزینه و سود دریافت کنند.
فراهانی درعین حال یادآور شد: سال گذشته بیش ازهزار میلیارد تومان توسط خیرین در حوزه‌ سلامت کمک شد و این کمک‌ها در حوزه‌ ساخت خوابگاه نیز بوده است اگر چه تمایل خیرین به کمک در حوزه‌های درمانی و علمی و پژوهشی بیشتر از حوزه‌های صنفی و دانشجویی است؛ اما کمک‌هایی در این زمینه به وزارت بهداشت صورت گرفته است.

** رتبه بندی خوابگاههای دانشجویی
معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به رتبه‌بندی خوابگاه‌های علوم پزشکی طی یک فعالیت یک و نیم ساله، اظهار داشت: دراین رتبه‌بندی خوابگاه‌های ملکی بررسی شده و مشخص شد که در حال حاضر دانشگاه‌های این وزارتخانه خوابگاه درجه یک ندارند و11 خوابگاه درجه دو در دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود دارد و 192 خوابگاه درجه 3 نیز موجود است.
فراهانی با اشاره به اینکه اگرخوابگاه‌ها از استحکام لازم برخوردار نباشند، جزو خوابگاه‌های درجه چهار به حساب می آیند، افزود: اطلاعات مورد نیاز ما برای اینکه استحکام برخی از خوابگاه‌ها را مشخص کنیم، به دست ما نرسیده و ممکن است در صورت دریافت این اطلاعات برخی از خوابگاه‌ها به دلیل نداشتن استحکام درجه چهار محسوب شوند.
به گفته وی در تلاش هستیم تا هر چه زودتر این اطلاعات را دریافت کنیم تا بتوانیم هرچه سریع تر نسبت به تعیین وضعیت استحکام آنها اقدام کنیم.

** اولویت ما ساخت خوابگاههای مجردی است
معاون وزیر بهداشت دربخش دیگری از سخنان خود تعداد کل خوابگاههای مجردی دانشگاه‌های علوم پزشکی را480 خوابگاه و تعداد خوابگاه‌های متاهلی را250 خوابگاه عنوان کرد و گفت: به دلیل محدودیت‌های بودجه‌ای در حال حاضر برنامه‌ای برای افزایش تعداد خوابگاه‌های متاهلی نداریم و اولویت با خوابگاه‌های مجردی است.
فراهانی درادامه با ذکر آماری در خصوص فراوانی حضور دانشجویان در خوابگاههای شهرهای بزرگ و کوچک اظهار داشت: در شهرهای بزرگ میزان استفاده ازخوابگاههای دانشجویی کمتراز شهرهای بزرگ است بطوریکه در شهرهای کوچک بشدت میزان استفاده از خوابگاه ها در حال افزایش است.
فراهنگ ** 1355 ** 1418

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال