واکنش توئیتری به انتقال سفارت آمریکا به سرزمینی مقدس؛

بنای لانه دولتی عهدشکن بر خون مردم فلسطین

تهران – ایرنا - تصمیم دولت عهدشکن آمریکا برای انتقال سفارت خود به بیت المقدس و درگیری های خشونت بار در سرزمین فلسطین، موج گسترده ای از واکنش های توئیتری را با تاکید بر سه محور «انتقاد به تصمیم دولت ترامپ »، «انتقاد از کشتار انسان های بی دفاع» و «حمایت از آرمان مردم فلسطین»، برانگیخت.

به گزارش دفتر پژوهش و بررسی های خبری ایرنا ؛ واکنش انتقادی کشورهای مختلف به تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر گشایش سفارت امریکا در قدس شریف و عدم حضور نمایندگان بسیاری از کشورها در این مراسم از جمله موضوعاتی است که کاربران توئیتر به آن پرداخته اند.
یکی از کاربران با انتقاد از سیاست خارجی دولت ترامپ در قبال فلسطینیان، نوشت: «بر دریایی از خون مردم بی دفاع فلسطین با ژست دموکراسی و دفاع از حقوق بشر، سفارت برپا می کنند. »
« نباید اجازه داد فریاد این مظلومین در جهان امروز سایه سردی به جای بگذارد. این وظیفه انسانی همه کسانی است که فارغ از همه مرزها، فاصله ها و رفتار دولت های خود، از مظلوم دفاع و با ظلم مبارزه می کنند.»
برخی از کاربران نیز با رویکردی تاریخی جنایات رژیم صهیونیستی و حامیان این رژیم را برجسته کرده و با انتقاد از سیاست های دونالد ترامپ ؛ سکوت جامعه جهانی نسبت به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم اسراییل و افتتاح سفارت امریکا در این شهر را محکوم کرده اند .
در برخی توئیت ها آمده است : 'فلسطین نماد استعمار مدرن است؛ هویتش جعل و ماهیتش انکار شده است . دقیقا بعد از جنگ ‌جهانی‌دوم و بعد از هیتلر، علنی و زیر چشم رسانه‌ها و نهادهایی که مدعی مقابله با نژاد پرستی‌اند. وقیحانه‌تر از این؟'
تجلیل از مقاومت 70 ساله مردم فلسطین در برابر تجاوز اسراییل و غصب سرزمین مادری فلسطینی ها مهمترین موضوع توئیتر بوده و کاربران بر ضرورت حمایت از آرمان های مردم مظلوم فلسطین از سوی جامعه بشری تاکید کرده اند.
یکی از کاربران توئیتر با انتشار عکس هایی از درگیری های اخیر در فلسطین که به کشته و زخمی شدن صدها نفر از مردم فلسطین منجر شد ؛ نوشت : ' شما نمی‌دانید چرا می‌کشید، اما آن ها می‌دونند چرا می‌میرند'.
بسیاری از کاربران بر ضرورت همنوایی آزادی خواهان جهان با مبارزات ملت فلسطین و مقاومت در برابر ظلم تاکید کرده و وعده پیروزی مردم مظلوم فلسطین را با استناد به آیات الهی داده اند.
در بسیاری از توئیت ها عکس هاو فیلم هایی از اعتراضات مردم فلسطین نسبت به افتتاح سفارت امریکا در بیت المقدس و نیز تظاهرات مردم در سایر کشورهای دنیا منتشر شده و بر زنده ماندن مقاومت و وعده نصرت و پیروزی تاکید داشته اند.
در یکی از عکس نوشته ها آمده است: 'این کودکان فلسطینی بر دیوار شهرهای اشغال شده خود نوشته اند : 'ما باز خواهیم گشت'.
یکی دیگر از عکس های منتشر شده در توئیتر، مربوط به 'ابوصالح' شهید فلسطینی است که در جریان اعتراضات به افتتاح سفارت امریکا مورد اصابت گلوله های صهیونیست ها قرار گرفت.
در برخی از توئیت ها آمده است: 'ابوصالح' ؛ کسی که 10 سال پیش در حملات هوایی اسراییل دو ‌پایش را از دست داده بود؛ امروز به شهادت رسید'.
دیگری در زیر نویس عکس خود نوشته است: 'شهید ابوصالح، نیمی از پیکرش در سال 2008 در معرکه‌ای در دفاع از غزه دفن شد و نیم دیگر آن امروز دفن شد'.
دو روز پیش در اقدامی تحریک آمیز طی مراسمی با حضور بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی، جان سالیوان معاون وزیر خارجه، استیون منوچین وزیر خزانه داری و جرارد کوشنر مشاور رئیس جمهوری و چهار سناتور جمهوری خواه آمریکایی، سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی انتقال یافت.
همچنین دو روز پیش همزمان با هفتادمین سالگرد روز نکبت، دهها هزار فلسطینی در تظاهرات 'میلیونی بازگشت' علیه انتقال سفارت آمریکا به قدس شرکت کردند که با یورش نظامیان رژیم صهیونیستی 60 نفر از آنها به شهادت رسیدند و بیش از 2800 نفر از آنها نیز زخمی شدند.
**پژوهشم** 1546

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال