مرکل: آلمان به برجام پایبند است

تهران-ایرنا- «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان بار دیگر تاکید کرد که کشورش به توافق هسته ای ایران پایبند است و خروج از توافق را اشتباه خواند.

به گزارش خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس، مرکل امروز (چهارشنبه) در سخنانی در پارلمان کشورش گفت لغو توافق هسته ای اشتباه خواهد بود و تاکید کرد که این یکی از مهمترین مسائل مورد اختلاف برلین و واشنگتن است.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که کشورش را از توافق هسته ای ایران خارج می کند.
مرکل در جمع قانونگذاران این کشور گفت تصمیم ترامپ درباره خروج از توافق یکی از چندین «خبر نگران کننده ای» بود که بتازگی رخ داده است. وی حملات شیمیایی به سوریه، خشونت درغز و نقض روزانه آتش بس را در اوکراین از دیگر اخبار نگران کننده برشمرد.
صدر اعظم آلمان از فرصت به دست آمده در سخنرانیش درباره بودجه استفاده کرد و مخالفت خود را با تصمیم ترامپ درباره خروج از توافق ابراز کرد.
فرانسه و انگلیس نیز به حفظ برجام ابراز تعهد کرده اند.
مرکل گفت: توافق هسته ایده آل نیست اما توافقی است که باید به آن پایبند بود و دیده بان هسته ای سازمان ملل پایبندی ایران به اصول توافق را تایید کرده است. به همین دلیل انگلیس، فرانسه وآلمان و اعضای اتحادیه اروپا بر این باوریم که لغو توافق در وضعیت کنونی درست نیست.
وی مدعی شد که به حفظ توافق هسته ای می توان به موضوع برنامه موشک بالستیک و نفوذ این کشور درمنطقه خاورمیانه پرداخت.
به گزارش ایرنا، مرکل روز سه شنبه نیز در همایش کنفدراسیون اتحادیه های کارگری آلمان در برلین بر ضرورت حفظ برجام تاکید کرده و گفته بود: تصمیم ترامپ درباره خروج از برجام، نشان از تغییر در روابط آلمان - آمریکا و روابط اروپا - واشنگتن دارد.
وی گفت: انگلیس، فرانسه و آلمان معتقدند که توافق علیه جنگ افزار هسته ای ایران، توافقی است که به طور قطع از ضعف هایی برخوردار است، اما ما باید به آن وفادار بمانیم.
ترامپ بعد از لفاظی های طولانی سرانجام سه شنبه هفته گذشته وعده خود را درباره خروج از برجام عملی کرد. این تصمیم در حالی گرفته شد که آژانس بین المللی انرژی اتمی 10 بار پس از اجرایی شدن برجام، پایبندی ایران را به این توافق بین المللی تایید کرده و در مقابل رسانه های معتبر آمریکایی بارها از تلاش و حتی اعلام موضع دولت ترامپ برای جلوگیری از دستیابی تهران به منافع مصرح در برجام خبر داده اند.
به دنبال خروج واشنگتن از توافق سران انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که در برجام باقی خواهند ماند و به تعهدات دولتهای خود در آن پایبندند. چین و روسیه دو کشور دیگر امضاکننده برجام نیز از ادامه پایبندی خود به این توافق بین المللی خبر دادند.
«حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز اعلام کرد که به وزارت امور خارجه دستور داده است ظرف چند هفته آینده با کشورهای اروپایی و روسیه و چین، رایزنی و مذاکره کند و اگر منافع ملت ایران تامین شود، در برجام خواهد ماند.
اروپام**9158**1479

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال